Posted in մաթեմ

Թեստ 14

Թեստ
1. Վեց հազար հինգ հարյուր չորս թվի գրության մեջ ո՞ր կարգում է գրված 0:
1) միավորների 2) տասնավորների 3)հարյուրավորների 4) հազարավորների 5) ոչ մի կարգում:


2. Նշիր ամենափոքր եռանիշ թիվը, որի գրության մեջ կրկնվող թվանշաններ չկան
1) 100 2) 101 3) 123 4) 102 5) 110


3. Նվազելին մեծացրել են 10-ով, իսկ հանելին թողել են նույնը: Արդյունքում տարբերությունը
1) կմեծանա 10-ով 2) կփոքրանա 10-ով 3) կմեծանա 10-ով 4) կփոքրանա 10-ով 5) կմնա նույնը:


4. Մայրիկը գնեց 20 մանդարին: Կարինեն կերավ դրանց կեսը, Լուսինեն կերավ երկու մանդարին, իսկ Մարիամը` մնացածը: Քանի՞ մանդարին կերավ Մարիամը:
1) 4 2) 6 3) 8 4) 10 4) 12:
5. Նշեք այն տողը, որտեղ թվերը դասավորված են նվազման կարգով
1) 8356, 20001, 8999, 5790
2) 4567, 4570, 5678, 999
3) 4378, 4387, 4389, 4379
4) 9830, 9849, 9856, 9870
5) 10008, 6789, 1106, 587:
6. 75-թվի 3/5 մասը կլինի
1) 51 2) 125 3) 13 4) 45 5) 35:
7. ժամը րոպեներով արտահայտած կլինի
1) 35 2) 45 3) 72 4) 65 5) 50:
8. 8տ 4ց 60 կգ-ը կիլոգրամներով արտահայտած կլինի
1) 8460 2) 84 3) 8406 4) 8046
9. Ուղղանկյան ռ կողմերից մեկը 14սմ է, մյուսը՝ 20 սմ: Գտիր այդ ուղղանկյան պարագիծը:
1)40 սմ 2) 280 սմ 3) 34 սմ 4) 68 սմ
10. Գծագրում ներկված չէ պատկերի

1) 5/9 մասը 2) 4/9 մասը
3) 4/5մասը 4) 4/10 մասը 5) 4/12 մասը:

11. Դասը սկսվեց 12: 55 և տևեց 45 րոպե: Ե՞րբ ավարտվեց դասը:

13:40


12. Թվային հաջորդականությունը կազմված է հետևյալ կանոնով. առաջին անդամը 1 է, երկրորդ անդամից սկսած յուրաքանչյուր անդամը հավասար է իր նախորդի և 2 թվի գումարի կրկնապատիկին: Գրիր այդ հաջորդականության չորրորդ անդամը:

1,6,16,36


13. 420-ին գումարիր 15 և 8 թվերի արտադրյալը:

15×8=120

120+420=540


14. Մեկ պատուհանը ներկելու համար պետք է 400 գ ներկ: 8 կգ ներկով քանի՞ պատուհան կներկեն:

8000:400=20


15. Երկնիշ թվի թվանշանների գումարը 15 է: Այս պայմանին բավարարող քանի՞ երկնիշ թիվ կա:

78′ 87 96 69


16. Ուղղանկյան մի կողմի երկարությունը 16սմ է, իսկ մյուս կողմինը՝ 14: Գտիր այն քառակուսու կողմի երկարությունը, որի պարագիծը հավսարար է այդ ուղղանկյան պարագծին:

16×2=32

14×2=28

32+28=60

60:4=15


17. Համակարգչային խաղի առաջին մակարդակը անցնելու համար Արմենին պետք է եղավ 5 րոպե 25 վայրկյան: Երկրորդ մակարդակը անցնելու համար 35 վայրկյան ավելի ծախսեց: Արմենին որքա՞ն ժամանակ պետք եղավ երրորդ մակարդակ հասնելու համար:

5ր25վ +35վ=6ր

6ր+5ր25վ=11ր25վ

Posted in մաթեմ

Թեստ 15

                                                        Թեստ
1․ Ո՞րն է այն քառանիշ թիվը, որի տասնավորը 2 է, հազարավորը՝ 4, իսկ մյուս բոլոր թվանշանները 3-ով փոքր են հազարավորից ։


1) 4323  2) 4332 3) 4121  4) 4112

2․ Գտիր  ամենափոքր  քառանիշ  և  ամենամեծ  հնգանիշ  թվերի գումարը:


1) 101000
2) 100999
3) 98999
4) 10999

3․Ո՞ր  շարքի  բոլոր  թվերն  են  պատիկ 6-ին․
1) 4, 12, 24, 30
2) 12, 35, 42, 600, 3636
3) 24, 48, 71, 560, 1000
4) 12, 36, 180, 432

4․ Քանի՞ մետր է 3/10 կիլոմետրը։
1) 300 2) 400 3) 2500 4) 100

5․ Հավասարակողմ  եռանկյան  պարագիծը  24 սմ է: Գտիր եռանկյան կողմի  երկարությունը:
1) 6 2) 8 3) 12 4) 7 2

6․ Ընտրիր այն պատասխանը, որն  արտահայտում  է  4000 կգ-ը ցենտներներով:
1) 4 ց 2) 40 ց 3) 400 ց 4) 400000 ց

7․Ինչպե՞ս  կփոխվի  երկու  թվերի  գումարը, եթե  գումարելիներից յուրաքանչյուրը   մեծացնենք  12-ով։
1) Կմեծանա 24-ով
2) Կմեծանա 12-ով
3) Կփոքրանա 12-ով
4) Կփոքրանա 24-ով

8․Ընտրիր  այն  թվանշանը, որը  տեղադրելով  աստղանիշի փոխարեն՝ կստացվի  ճիշտ   անհավասարություն․ 7կմ 340մ > 7կմ 3*0մ։
1) 7 2) 8 3) 6 4) 2

9․Ընտրիր այն պատասխանը,  որն  արտահայտում է  2 օր 14 ժամը ժամերով․
1) 214 2) 62 3) 38 4) 134

10․ Անին կարդաց 320 էջ ունեցող գրքի  3/8 մասը։ Քանի՞ էջ մնաց կարդալուն։
1) 200 2) 120 3) 100 4) 160


11․ Երկնիշ  թվերի  քանակը  քանիսո՞վ  է  ավել  միանիշ  թվերի քանակից:

90-նով


12․ Ի՞նչ  թվանշանով  վերջացող  թիվ  պետք  է   հանել 457-ից,  որպեսզի ստացված   տարբերությունը   լինի   5-ի բազմապատիկ: 

7, 2


13․Թվի  1/2 մասը հավասար է 40-ի: Ինչի՞ է հավասար այդ թվի 1/8 մասը:

22


14․ Հաշվիր 305∙5+36:(5∙3-3) արտահայտության  արժեքը։

2440


15․ Աստղանիշի  փոխարեն  գրիր  բաց  թողնված  թվանշանները։


+ 5 624
936

6 5 6 0


16․Միևնույն  վայրից   տարբեր  ուղղություններով  շարժվեցին մոտոցիկլավարը   և  հեծանվորդը:  Շարժվելուց  որոշ  ժամանակ  անց նրանց  միջև  հեռավորությունը   56 կմ  էր: Որքա՞ն  ճանապարհ  էր անցել  նրանցից  յուրաքանչյուրը, եթե  մոտոցիկլավարը  անցել  էր                16 կմ-ով  ավել,  քան  հեծանվորդը: 

56-16=40

40:2=20

20+16=36

Պատ. մոտոցիկլիստ 36, հեծանվորդ 20




17․Ուղիղ  գծով  տնկել   են 10 ծառ, յուրաքանչյուր  երկու  հարևան ծառերի  միջև  հեռավորությունը  6 մետր է:  Գտեք  երրորդ  և   յոթերորդ ծառերի  միջև  հեռավորությունը:

24

Posted in մաթեմ

Տեղափոխության վերբերյալ խնդիրներ

Երկու պարկում կար 124 կգ շաքարավազ։ Երբ |-ից 4 կգ տեղափոխեցին ||-ի մեջ, պարկերում շաքարավազների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ կգ շաքարավազ կար յուրաքանչյուր պարկում:

124÷2=62

62+4=66

62-4=58

Պատ.66,58
Երկու արկղում կա 74կգ խնձոր։ Երբ |-ից 3կգ լցրին ||- ի մեջ, ապա արկղերում խնձորների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ կգ խնձոր կար արկղերում նախքան տեղափոխությունները։

74÷2=37

37+3=40

37-3=34

Պատ.34,40
Երկու խմբում կային 150 ուսանող։ Երբ|-ից 10 հոգի տեղափոխեցին || խումբ, ապա խմբերում ուսանողների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ ուսանող կար յուրաքանչյուր խմբում։

150÷2=75

75+10=85

75-10=65

Պատ.85,65


Երկու պահեստներում կար 540 պարկ ալյուր։ Երբ|-ից 20 պարկ տեղափոխեցին || պահեստ, պահեստներում ալյուրների քանակները հավասարվեցին։ Քանի՞ պարկ ալյուր կար յուրաքանչյուր պահեստում։

540:2=270

270-20=250

270+20=290

Պատ. 250 , 290

Posted in մաթեմ

Արագություն, ժամանակ, ճանապարհ․մաս2 

Մարմնի շարժման արագությունը միավոր ժամանակում նրա անցած ճանապարհն է ։
70կմ/ժ արագություն ասելով հասկանում ենք, որ մարմինը 1ժ-ում անեցել է 70կմ ճանապարհ։


Արագություն = Ճանապարհ : ժամանակ

Ճանապարհ= Ժամանակ · Արագություն

Ժամանակ= Ճանապարհ ։ Արագություն

Խնդիրներ


• Բեռնատարը 740 կմ ճանապարհի առաջին 320կմ-ն անցավ 80կմ/ժ արագությամբ, իսկ մնացած մասը՝ 60կմ/ժ արագությամբ։ Բեռնատարը քանի՞ ժամում անցավ այդ ճանապարհը։

740-320=420

320÷80=4

420÷60=7

7+4=11

• Գնացքը 2 օրում միևնույն արագությամբ անցավ 1620կմ ճանապարհ։ Առաջին օրը նա ճանապարհի վրա ծախսեց 10 ժամ, իսկ երկրորդ օրը՝ 2 ժամ պակաս։ Որքա՞ն ճանապարհ նա անցավ առաջին օրը։

10-2=8

10+8=18

1620÷18=90

10×90=900

• A քաղաքից միևնույն ուղղությամբ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ 8 ժամ հետո որքա՞ն կլինի նրանց միջև եղած հեռավորությունը, եթե առաջին ավտոմեքենան ժամում անցնում է 60կմ, իսկ երկրորդը՝ 80 կմ։

60×8=480

8×80=640

640-480=160

• Երևանից հակադիր ուղղություններով շարժվեցին երկու ավտոմեքենա։ Քանի՞ ժամ հետո նրանց միջև եղած հեռավորությունը կլինի 780կմ, եթե մեկը շարժվում է 70կմ/ժ արագությամբ, իսկ մյուսը՝ 10կմ/ժ-ով պակաս արագությամբ։

70-10=60

70+60=130

780÷130=6

• 480կմ հեռավորության վրա գտնվող 2 քաղաքներից միաժամանակ իրար հանդիպակաց դուրս եկան երկու ավտոմեքենա և հանդիպեցին 3 ժամ հետո։ Առաջինը գնում էր 60կմ/ժ արագությամբ։ Որոշիր երկրորդ մեքենայի արագությունը։

480÷3=160

160-60=100

• A քաղաքից միաժամանակ հակադիր ուղղություններով դուրս եկան երկու ավտոմեքենա ։ Առաջինի արագությունը 70կմ/ժ էր, իսկ երկրորդինը՝ 20 կմ/ժ -ով ավելի։ Որքա՞ն կլինի նրանց հեռավորությունը 3 ժամ հետո։

70+(70+20)=160

3×160=480

Posted in մաթեմ

Ճանապարհ, ժամանակ, արագություն


Միավոր ժամանակում մարմնի անցած ճանապարհը նրա շարժման արագությունն է։
Արագությունը կարելի է չափել արագաչափի միջոցով։

Օրինակ՝
Կարող ենք ասել․
Ավտոմեքենան շարժվում է ժամում 70 կմ արագությամբ, կամ ավտոմեքենան շարժվում է 70կմ/ժ արագությամբ։
Մարմնի շարժման արագությունը հավասար է նրա անցած ճանապարհի և ծախսած ժամանակի քանորդին։
Այսինքն՝
Արագություն= Ճանապարհ : ժամանակ

• Գնացքը 20 ժամում միևնույն արագությամբ անցավ 1400կմ ճանապարհ։ Որքա՞ն էր գնացքի շարժման արագությունը։
Մարմնի անցած ճանապարհը հավասար է նրա շարժման արագության և ծախսած ժամանակի արտադրյալին։

1400÷20=70 կմ ժ
Ճանապարհ= Արագություն . ժամանակ

• Որքա՞ն ճանապարհ կանցնի ավտոմեքենան 5 ժամում, եթե շարժվի 70կմ/ժ արագությամբ։

70×5=350 կմ ժ

• Հեծանվորդը 2 ժամում ընթացավ 18կմ/ժ արագությամբ։ Որքա՞ն ճանապարհ նա անցավ։

18×2=36 կմ ժ

• Գնացքը 2 օրում միևնույն արագությամբ անցավ 1800կմ ճանապարհ։ Առաջին օրը նա ճանապարհի վրա ծախսեց 12 ժամ, իսկ երկրորդ օրը՝ 4 ժամ պակաս։ Որքա՞ն ճանապարհ նա անցավ առաջին օրը։

12-4=8

8+12=20

1800÷20=90

12×90=1080


Մարմնի ծախսած ժամանակը հավասար է նրա անցած ճանապարհի և արագության քանորդին։


Ժամանակ= Ճանապարհ: Արագություն

• Հայկենց տնից մինչև դպրոց 450մ է։ Նա դպրոց է գնացել 50մ/ր արագությամբ։ Որքա՞ն ժամանակ նա ծախսեց դպրոց գնալու համար։

450÷5=90

• Երևանից միևնույն ուղղությամբ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ 4 ժամ հետո որքա՞ն կլինի նրանց միջև եղած հեռավորությունը, եթե առաջին ավտոմեքենան ժամում անցնում է 70կմ, իսկ երկրորդը՝ 90 կմ։

70×4=280

90×4=360

360-280=80
• Մոտոցիկլավարը 160կմ ճանապարհի առաջին 40կմ-ն անցավ 40կմ/ժ արագությամբ, իսկ մնացած մասը՝ 60կմ/ժ արագությամբ։ Մոտոցիկլավարը քանի՞ ժամում անցավ այդ ճանապարհը։

40÷40=11

60-40=20

20÷60=2

1+2=3


• Բեռնատարը 400 կմ ճանապարհի առաջին 120կմ-ն անցավ 60կմ/ժ արագությամբ, իսկ մնացած մասը՝ 70կմ/ժ արագությամբ։ Բեռնատարը քանի՞ ժամում անցավ այդ ճանապարհը։

400-120=280

280÷70=41

20÷60=2

4+2=6

Posted in մաթեմ

Տարաբնույթ խնդիրներ

Աննան 24 տետրի համար վճարեց 200 դրամ ավելի, քան Աշոտը 20 տետրի համար։ Նարեն 15 տետերի համար որքա՞ն վճարեց։

200÷(24-20)=50

15×50=750

Պատ.750
Հավասարակողմ եռանկյան պարագիծը 150 դմ է։ Գտիր այն քառակուսու մակերեսը, որի կողմը հավասար է այդ եռանկյան կողմին։

150÷3=50

50×50=2500

Պատ.2500 դմ
Արամը ունի 500 դրամով ավելի քան Դավիթը։ Հաշվի՛ր, թե որքան դրամ ունի նրանցից յուրաքանչյուրը, իմանալով, որ նրանք միասին ունեն 2500 դրամ։

(2500-500)÷2=1000

1000+500=1500

Պատ.1500,1000
Հրանտը ունի 400 դրամով քիչ քան Ռազմիկը։ Հաշվի՛ր, թե որքան դրամ ունի նրանցից յուրաքանչյուրը, իմանալով, որ նրանք միասին ունեն 2400 դրամ։

(2400-400)=1400

Պատ.1000,1400


Ռուբենը ունի 2 անգամ ավելի դրամ քան Նարեն։ Հաշվի՛ր, թե որքան դրամ ունի նրանցից յուրաքանչյուրը, իմանալով, որ նրանք միասին ունեն 2400 դրամ։

2400÷3=800

2×800=1600

Պատ.800,1600
Արմենը ունի 3 անգամ ավելի դրամ քան Հրանտը։ Հաշվի՛ր, թե որքան դրամ ունի նրանցից յուրաքանչյուրը, իմանալով, որ նրանք միասին ունեն 3600 դրամ։

3600÷4=900

3×900=2700

Պատ.900,2700


Դավիթը ունի 4 անգամ ավելի դրամ քան Նարեկը։ Հաշվի՛ր, թե որքան դրամ ունի նրանցից յուրաքանչյուրը, իմանալով, որ նրանք միասին ունեն 5000 դրամ։

5000÷5=1000

4×1000=4000

Պատ.1000,4000
Երկու կից հողամասերից մեկի մակերերսը 2 անգամ մեծ է մյուսի մակերեսից։ Հաշվի՛ր յուրաքանչյուր հողամասի մակերերսը՝ իմանալով, որ դրանք միասին 2100 սմ2 են։

2100÷3=700

2×700=1400

Պատ.700,1400
Գտիր 12 սմ կողմով քառակուսու մակերերսի 3/4 մասը։

12×12=144

144÷4×3=36×3=108

Պատ.108 սմ
Քառակուսու մակերեսը 25 քառակաուսի մետր է։ Գտի՛ր քառակուսու պարագիծը։


5×5=25

4×5=20

Պատ.20 մ

Posted in մաթեմ

Գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները

Գումարման տեղափոխական և զուգորդական

օրենքները

Գումարման տեղափոխական օրենքը՝

Գումարելիների տեղերը փոխելիս գումարը չի փոխվում։

Օրինակներ՝ 3+8=8+3=11

118+250+82=118+82+250=200+250=450 ։

Գումարման զուգորդական օրենքը՝

Եթե երկու թվերի գումարին գումարվում է երրորդ թիվը, արդյունքը հավասար կլինի այն թվին, որը ստացվում է, եթե առաջին թվին գումարվում է երկրորդ և երրորդ թվերի գումարը։

Օրինակ՝

(39+13)+87=39+(13+87)=139

Առաջադրանքներ

1. Կիրառելով գումարման տեղափոխական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով՝

150+200+250=150+250+200=600

393+600+7+3000=393+7+600+3000=4000

796+200+4+450=796+4+200+450=1450

38000+6550+2000=38000+2000+6550=46550

6480+224+500+20=6480+20+500+224=7224

12000+6214+8000=12000+8000+6214=26214

7480+364+500+20=7480+20+500+364=8364
 
2. Կիրառելով գումարման զուգորդական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով՝

189+(70+30)=289

139+(14+86)=239


(1033+967)+255=2255

(333+6667)+1992=8992

196+(117+283)=596

256+115+144=

39+(13+87)=139

(101+999)+1001=2101

57+(60+40)=157





3. Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները հաշվել առավել հարմար եղանակով՝

62+12+38=(62+38)+12=112

64+18+36= (64+36)+18=118

393+8+92+107= (393+107)+8+92=600

275+8+25+92= (275+25)+8+92=400

276+9+24+91= (276+24)+9+91=400

1035+49+465+101= (101+49)+1035+465 =1650

654+17+346+250+750= (250+750)+654+346+17=2017