Posted in մաթեմ

Մոգականը մաթեմատիկայում

Հնարք1-ին․

Եթե ծննդյանդ օրը բազմապատկես 2-ով, ստացված թվին ավելացնես 5, արդյունքը բազմապատկես 50 –ով, ստացված թվին ավելացնես քո ծննդյան ամիսը, արդյունքից հանես 250, կստանաս եռանիշ կամ քառանիշ թիվ։ Եթե արդյունքում եռանիշ թիվ ստանաս, ապա ստացված թվի առաջին թվանշանը ցույց կտա ծննդյանդ օրը, իսկ մյուս երկու թվանշանները՝ քո ծննդյան ամիսը։ Եթե արդյունքում քառանիշ թիվ ստանաս, ապա ստացված թվի առաջին երկու թվանշանները ցույց կտան ծննդյանդ օրը, իսկ մյուս երկու թվանշանները՝ քո ծննդյան ամիսը։

(27×2+5)×50+7-250=2707

Հնարք 2-րդ․

Եթե մտապահես մի եռանիշ թիվ և այդ թիվը երկու անգամ գրես կողք կողքի։ Այնուհետև ստացածդ վեցանիշ թիվը բաժանես 7-ի, հետո 11-ի, այնուհետև 13-ի, ապա արդյունքում կաստանաս քո մտապահած թիվը։

111111÷7÷11÷13=111!

Հնարք 3-րդ․

Կոշիկիդ համարը բազմապատկիր 5-ով , ստացված թվին ավելացրու 50, արդյունքը բազմապատկիր 20-ով։ Եթե այս տարի ծննդյանդ տարեդարձը արդեն լրացել է, ապա ստացված թվին ավելացրու 1021, իսկ եթե դեռ չի լրացել, ապա՝ 1020։ Վերջում ստացված արդյունքից հանիր ծննդյանդ տարեթիվը։ Արդյունքում կստանաս քառանիշ թիվ, որի առաջին երկու թվանշանները ցույց կտան կոշիկիդ համարը, իսկ մյուս երկու թվանշաները՝ տարիքդ։

36×5+50×20-1021-2012=3608

Հնարք 4-րդ․

Եթե տարիքդ բազմապատկես 5-ով, ստացված թվին ավելացրնես 8, արդյունքը բազմապատկես 2–ով, ստացված թվից հանես 6, արդյունքը բազմապատկես 10–ով, ստացված թվից հանես 100, արդյունքը փոքրացնես 100 անգամ, կրկին կստանաս տարիքդ։

8×5+8×2-6×10-100÷100=8

Posted in մաթեմ

Տարբեր կարգի գործողություններ պարունակող արտահայտություններ

Տարբեր   կարգի   գործողություններ  պարունակող արտահայտություններ

Բազմապատկումն ու բաժանումը ավելի բարձր կարգի գործողություններ են, քան գումարումն ու հանումը:

Արտահայտության արժեքը հաշվելիս նախ կատարվում ենք բարձր կարգի գործողությունները գրված հերթականությամբ, ապա ` ցածր  կարգի

գործողությունները:

Օրինակ.

 213 
1258+ 2544: 4–        242 =1652
1)-25444   2)+1258 3)1894
 24  636    636    242
 14       1894   1652
  12                  
  24                 
   24                 
    0                 
                      

Առաջադրանքներ

Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը

32409-8050:7=31259

4078·8-204:2+888:4=32744

250•70-720։3+625 =17885

300 • 9 + 300 – 99=2901

2545+724·5=6165

42588:7-205·6+960:3=5174

3890-4480:4=2770

75·60-353·10=970

346·8-3535:7=2263

2539+724‧7=7607

40780‧70-2040։60+77700։300=2854307

Posted in մաթեմ

Փակագծեր պարունակող արտահայտություններ

Փակագծեր պարունակող արտահայտություններ

Արտահայտության արժեքը հաշվելիս փակագծերի առկայության դեպքում նախ հաշվում ենք փակագծում գրված արտահայատության արժեքը:

Օրինակ `

           3              12
  5000-(2495+795):70=4953
1)+2495 2)-3՛29070 3)-5000
   795  28  47    47
  3290  49     4953
         49         
          0         

Առաջադրանքներ

3215-(2490+110):50=3163

60·(4884:4-288:8)=71100

2300։(50+100:2)-2.10+60։(12+18)=1

220։(5+10:2)-2.10+6։(1+2)=0 

115-(2+110:10)+6։(1+2)=104

1222-2.110+6։(1+2)=1000

14•(400-568:4)-16480:(5•8)=4600

(2000-40•5):90+380=400

3000 + 50 • (4900 : 7 – 698)=3100

6.(3519:3-1005)=1008

(3000 – 50.5) : 10 + 25 =300

2100-35·(42480:60-708)=2065

30·(4080:80-390:30)=1920

3556-89·(2870:70-41)=3556

6515-(1890+315):5=6074

Posted in մաթեմ

Հովհաննես Թումանյան խնդիրներ

<<Անբան հուռին>>Անբան հուռին գորտերին բուրդ տվեց գորտերը մանեցին 1ժ 2կգ քանի կգ կմանեն 5 օրում։

5×24=120

120×2=240

Պատ.240

<<Շունն ու կատուն>> շունը կատվին մոտ պատվիրեց գդակ։ Կատուն 1 օրում կարեց գդակի 1/7 մասը քանի օրում կվերջացնի ամբողջ գդակը։

10÷7=7×1=7

Պատ.7

<<Ոսկ է կարասը>>1 կարաս ոսկին 30 կգ է որքան է կշռում կարասի 3/5 մասը։

30÷5=6×3=18

Պատ.18

Կիկոսի տնից մինչև աղբյուր 600 մ է։ 1 րոպեում Կիկոսը անցնում է ճանապարհի 2/8 մասը։ Քանի րոպեում կհասնի աղբյուրին։

600÷8=150×2=300

Պատ.300

Բարեկենդանը 1 կմ անցնում է 1 ժ ճանապարհի որ մասը կանցնի 15ր հետո։

1000×15=15000

15000÷60=250

1000÷250=4

Պատ.1/4

Որքան արժ է 1 կաթիլ մեղրը եթե 1 կգ արժ է 3000 դր իսկ 1 կաթիլը կշռում է 5 գ։

3000÷1000=3

3×5=15

Պատ.15

Posted in մաթեմ

Մաթեմատիկա 11.02.2021

1.Գտիր  120  թվի  4/6  մասը։

120÷6=20×4=80


2.Գտիր  180  թվի  5/3  մասը։

180÷3=60×5=300


3.Գտիր  240  թվի  6/40  մասը։

240÷40=6×6=36                                                                                 Գտիր  250  թվի  4/5  մասը։

250÷5=50×4=200


Քանի՞  դեցիմետր  է  2/10 մետրը։

10÷10=1×2=2


Քանի՞ մետր  է  3/4 կմ-ը։

1000÷4=250×3=750


Քանի՞ սանտիմետր է  3/5 մետրը։

1000×5=200×3=600


Քանի՞ րոպե  է  4/6 ժամը։

60÷6=10×4=40


Քանի՞  ժամ  է  5/6 օրը։

24÷6=4×5=20


Քանի՞ մետր  է  3/10  կիլոմետրը։

1000÷10=100×3=300


Գտիր մետրի  3/5 մասը։

1000÷5=200×3=600


Արտահայտիր 2/3 ժամը  րոպեներով։

60÷3=20×2=40


Գտիր թվի նշված մասը։
450-ի   2/9-րդ մասը  

450÷9=50×2=100

280-ի  5/7-րդ մասը

280÷7=40×5=200


300-ի  7/10-րդ մասը

300÷10=30×7=210


480-ի  5/6-րդ մասը:

480÷6=80×5=400
14.Արտահայտիր նշված միավորներով։

1/6 ժ=10ր 60÷6=10×1=10
1/4 կմ =250 մ 1000÷4=250×1=250
1/6 օր = ժ 24÷6=4×1=4
1/4 տարի = ամիս 12÷4=3×1=3
1/25 ց = կգ 100÷25=4×1=4
1/5  մ = սմ 1000÷5=200×1=200

15.Արտահայտիր նշված միավորներով։
3/4  ժ= ր 60÷4=15×3=45
3/10  կմ = մ 1000÷10=100×3=300
5/6  օր = ժ 24÷6=4×5=20
5/6  տարի = ամիս 12÷6=2×5=10
3/4 ց = կգ 100÷4=25×3=75
7/10  մ = սմ 1000÷10=100×7=700

16․ Տուփում կար 20 միատեսակ մատիտ։  Տուփից հանեցին  դրանց  3/5 մասը։  Քանի՞  մատիտ  մնաց տուփում։

20÷5=4×3=12

Պատ.12 մատիտ

Posted in մաթեմ

Մաթեմ

1․Գտիր թվի նշված մասը։
180-ի   5/9-րդ մասը 180:9×5=100
200-ի  4/5-րդ մասը 200:5=40×4=160
100-ի  3/10 -րդ մասը 100:10×3=30
150-ի  2/5  -րդ մասը: 150:5×2=60

2.Արտահայտիր նշված միավորներով։

1/4 ժ= 15ր 60:4=15
1/5 կմ = 200մ 1000:5=200
1/3 օր = 8ժ 24:3=8
1/4 տարի =3 ամիս 12:4=3
1/5 ց = 20կգ 100:5=20
1/4  մ =25 սմ 100:4=25

3.Արտահայտիր նշված միավորներով։
5/ 6  ժ= 50ր 60:6=10×5=50
4/5  կմ = 800մ 1000:5=200×4=800
5/6  օր = 20ժ 24:6=4×5=20
3/4  տարի =9 ամիս 12:4=3×3=9
3/20 ց = 15կգ 100:20=5×3=15
4/5  մ = 80սմ 100:5=20×4=80

4.  Արամը  դպրոցից տուն վերադառնալիս  ճանապարհի   1/4 մասը  անցնելուց հետո, ճանապարհի ո՞ր մասը դեռ  պետք է անցնի։

1/6 մաս

5․ Արկղում կար 120 միատեսակ գնդակ։ Արկղից հանեցին դրանց 7/8 մասը։ Քանի՞ գնդակ մնաց արկղում։

120:8=15×7=105

6․ Ջրավազանում կար 3200 լիտր ջուր։ Այգին ջրելու համար օգտագործվեց դրա 5/8 մասը։ Քանի՞ լիտր ջուր մնաց ջրավազանում։

3200:8=400×5=2000

7․ Ո՞ր պատկերի 3/5 մասն է գունավորված։

1) առաջին

2)

3)

Posted in մաթեմ

01.02.2021

1․Հունվարի 11-ը երկուշաբթի է։ Շաբաթվա ի՞նչ օր կլինի հունվարի 28-ը:

11+7=18

18+7=25

Հինգշաբթի

2․Երեք կիլոգրամ ալյուրից կարելի է թխել 50 միանման գաթա: Յոթ ու կես կիլոգրամ ալյուրից քանի՞ այդպիսի գաթա կթխվի:

7կգ 500գ=6կգ

50×2=100

50÷2=25

100+24=125

3․ Դդմախաղի ժամանակ Գայանեն, Գևորգը, Տիգրանը և Էլլան միասին խաղացին 10 տարբեր խաղեր, որոնցից յուրաքանչյուրը խաղում էր մենակ: Ամենաշատ խաղերը Գայանեն խաղաց, իսկ ամենաքիչը՝ Էլլան։ Տղաները միասին քանի՞ խաղ խաղացին:

Գայանե-4 խաղ, Գևորգ և Տիգրան- 5 խաղ, (2+3) Էլլա-1 խաղ

4․ Դդումներ գնելու համար Կառլենն ուներ 1000 դրամ։ Մեծ դդումն արժեր 200 դրամ, իսկ փոքր դդումը՝ 150 դրամ։ Տարբեր չափերի ամենաշատը քանի՞ դդում կարող է գնել այդ գումարով:

2 հատ մեծ կամ 4 հատ փոքր

5․Դդմագլոր խաղի համար Հյուսիսային դպրոցի երկու ջոկատներ դդումներ ունեին: Եթե առաջին ջոկատը 2 դդում փոխանցի մյուս ջոկատին, ապա իր մոտ կմնա 2 անգամ ավելի քիչ դդում, քան մյուս ջոկատում, իսկ եթե երկրորդ ջոկատը 2 դդում փոխանցի առաջինին, ապա երկու ջոկատներում կլինեն հավասար քանակությամբ դդումներ։ Յուրաքանչյուր ջոկատ քանի՞ դդում ուներ:

2+2=4

2+4+2=8

8+2=10

10+4=14

6․ Երեք տարբեր բնական թվերի գումարը ութ է։ Նշեք այդ թվերից ամենամեծը։

5

7․Պարկում 4 սև, 5 կարմիր, 6 դեղին, 7 նարնջագույն մատիտ կա: Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ մատիտ է հարկավոր հանել պարկից, որ չորս գույնի մատիտներից էլ դուրս գա։

19

8․Հյուսիսային դպրոցի 4-1 դասարանի բոլոր սովորողները մասնակցել են Դիջիթեք 2021 և Բնագիտատեխնիկական ստուգատեսերին։ Նրանցից 19-ը մասնակցել է Դիջիթեքին, 16-ը՝ բնագիտատեխնիկական ստուգատեսին, իսկ 7-ը՝ երկու ստուգատեսերին միաժամանակ։ Քանի՞ սովորող կա այդ դասարանում։

28


9․Կարենը մի թիվ մտապահեց։ Այդ թվի եռապատիկից հանեց 8, տարբերությունը փոքրացրեց երկու անգամ, հետո 5-ով մեծացրեց և բաժանելով՝ 10-ի ստացավ 1։ Ի՞նչ թիվ էր մտապահել Կարենը։

6


10․ Արտադրամասում 800լ մասուրի հյութի մի մասը լցրեցին 3լ տարողությամբ տուփերի մեջ, և այդ տուփերը, 5-ական տեղավորելով 40 արկղերի մեջ, ուղարկեցին խանութ: Քանի՞ լիտր հյութ մնաց արտադրամասում:

5×3=15

15×40=600

800-600=200

Posted in մաթեմ

Մաթեմատիկայի հաշվետվություն

Մաթեմատիկական խաչբառ

Միանիշ և բազմանիշ թվեր

Կցագրում

Կցագրում 2

Թվի բնութագրում 3

Թվի բնութագրում 2

Կարգային միավորների գումար

Գումարման ստուգումը հանումով

Հանման ճշտության ստուգումը գումարով

Բազմանիշ թվի բազմապատկումը երկնիշ և եռանիշ թվերով

Բազմանիշ թվի բազմապատկումը երկնիշ և եռանիշ թվերով2

Մակերեսի և պարագծի վերաբերյալ խնդիրներ

13.10.2020 առաջադրանքներ

19.10.2020 առաջադրանքներ

25.10.2020

Սեպտեմբեր ամսվա մաթեմատիկայի ֆլեշմոբի խնդիրների քննարկում

Բաժանում երկնիշ թվի վրա։ Բաժանման ստուգումը բազմապատկումով

Ուսումնական աշուն

Մաթեմատիկա

Թվի պատիկ

Հոկտեմբեր ամսվա մաթեմատիկայի ֆլեշմոբի խնդիրներ

Զույգ և կենտ թվեր։Համեմատում

Թվի բաժանարար

Վերջից  լուծվող  խնդիրներ

Վերջից լուծվող խնդիրներ: (Մաս2)

Մնացորդով բաժանում

Մաթեմատիկա

Մաթեմ 26.11.2020

Անհայտ բաժանելի և բաժանարար

Անհայտ բաժանելի և բաժանարար մաս 2

Խնդիրներ տարիքների վերաբերյալ

Իմ ընտանիքը նախագիծ խնդիրներ

Խնդիրներ տարիքների վերաբերյալ մաս 2

Ամանորյա խնդիրներ

Անհայտ արտադրիչ գտնելը

Անհայտ նվազելի և հանելի

Անհայտ գումարելի

Posted in մաթեմ

Անհայտ գումարելի

2.Լրացրու նախադասությունը․


Անհայտ գումարելին գտնելու համար անհրաժեշտ է գումարից հանել հայտնի գումարելին։


• Նվազելին
• Գումարելին
• Արտադրիչը
• Բաժանելին

3.Ինչպե՞ս կփոխվի երկու թվերի գումարը, եթե գումարելիներից մեկը մեծացնենք
11-ով։

Գումարը կմեծանա 11-ով։


4.Երկու թվերի գումարը 25-ով մեծ է երկրորդ թվից։ Ո՞րն է առաջին թիվը։

Առաջին թիվը 25-ով պակաս է։


5.Գումարելիներից մեկը փոքրացրել են 9-ով, իսկ մյուսը թողել են նույնը: Ինչպե՞ս կփոխվի գումարը:

Գումարը կպակասի 9-ով։


6.Ինչպե՞ս կփոխվի երկու թվերի գումարը, եթե գումարելիներից յուրաքանչյուրը մեծացնենք 21-ով։

Գումարը Կավելանա 42-ով